23 Mart 2013 Cumartesi

YÜKSEK ÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI

Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yarın yapılacak.
YGS, yarın tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki 167 sınav merkezinde, 100 bin 452 sınav salonunda tek oturumda yapılacak.
Saat 10.00'da başlayacak olan sınav, 160 dakika sürecek.
2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'nin (ÖSYS) ilk aşaması olan 2013-YGS’ ye girmek için 1 milyon 851 bin 326 aday başvurdu.

ADAYLAR 09.00’DA SINAVIN YAPILACAĞI YERE GELMİŞ OLMALI
Kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00'da hazır olmaları ve yanlarında sınav giriş belgesini bulundurmaları gerekiyor.

Sınav giriş belgesinin ön yüzünde ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunan adayların sınavı geçersiz sayılacak. Adaylardan, sınava giriş belgesinin yanı sıra nüfus cüzdanı veya pasaport gibi tanıtıcı kimlikleri de sorulacak.

DİKKAT;
Hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç-gereç getirmemeleri gerekiyor.
Sınav binaları ve salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecek. Kamera kayıtları, gerektiğinde kanıt olarak kullanılacak.

DİN VE AHLAK BİLGİSİ DERSİNDEN 5 SORU
YGS’ de ortak müfredata dayalı Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testleri yer alacak.
Adaylar, güncel öğretim programlarından sorumlu olacak.

Sosyal bilimler testinde, ortaöğretim kurumlarında din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile eğitim gören öğrenciler, din kültürü ve ahlak bilgisi sorularından muaf tutulacak.
Bu öğrencilere din kültürü ve ahlak bilgisinden 5 soru yerine, YGS’ de sosyal bilimler testinde yer alan felsefe alanından 5 soru sorulacak.

YGS ADAYLARINA TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ
İstanbul’un ulaşım araçları, 24 Mart'ta YGS öğrencilerine ücretsiz hizmet verecek.
İstanbul Belediye Meclisi aldığı kararla 2013-ÖSYS kapsamında 24 Mart 2013 tarihinde yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girecek öğrenci ve görevlilerin sınav yerlerine ulaşımında toplu taşıma araçları ücretsiz hizmet verecek.

Öğrenciler ve sınav görevlileri, sınav gününde, belgelerini ibraz ederek, sınav saatine kadar toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edebilecek.
Bu kapsamda, İETT Genel Müdürlüğü (İETT otobüsler ve metrobüs) araçları, Şehir Hatları A.Ş (Şehir Hatları Vapurları) Ulaşım A.Ş (Tramvay, Hafif Metro, Metro ve Füniküler) araçları ve Otobüs A.Ş ile Özel Halk Otobüsleri araçları ücretsiz hizmet verecek.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum yazmak için;
Google hesabınız yoksa "Anonim" bölümünü işaretleyerek
yorumunuzu yazabilirsiniz.
İsminizi yazmayı unutmayın!...